جستجو در مقالات منتشر شده


962 نتیجه برای موضوع مقاله: عمومی

محسن شیرازی،
دوره 1، شماره 1 - ( 5-1366 )
چکیده

دیپ بایت از جمله مشکلات کلینیکی است که به صورت اوربایت بیش از حد نرمال در قسمت قدامی فکین تظاهر می کند. مطالعات گوناگونی برای پی بردن به چگونگی اثرات بایت پلن و تغییراتی که در نتیجه آن به وجود می آید صورت گرفته است. 14 مورد از 400 دانش آموز معاینه شده در یک دبیرستان که مشکل دیپ بایت داشنمد انتخاب شدند. شرایط کلی انتخاب مشتمل بر نداشتن پوسیدگی های سطوح پروگزیمال و از دست ندادن دندان های دائمی و سلامت نسوج نگه دارنده دندان بود .8 نفر در گروه مطالعه و 6 نفر در گروه کنترل  در نظر گرفته شدند. در گروه  معالجه برای تمام بیماران  پلاک ساده فک بالا با آرک لبیال و آکریل در قسمت کامی ساخته شد و فاصله اکلوژن ایجاد گردید. از هر بیمار 4 رادیوگرافی نیم رخ دو عدد قبل و دو عدد بعد از درمان تهیه شد. تمامی بیماران 14 ماه تحت نظر قرار گرفتند. پس از آنالیز سفالومتری در بیماران گروه case اینتروژن در دندان های سانترال مندیبل دیده ش و دندان های مولر بالا و پایین به طور معنی داری در اثر کاربرد بایت پلن elongation  پیدا کردند

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


اکبر خیاط،
دوره 1، شماره 1 - ( 5-1366 )
چکیده

این مطالعه بر روی 25 دندان که در رادیوگرافی ضایعه پری اپیکال6-25) میلیمتری) داشتند صورت گرفت. دندانها در 7 گروه قرار داده شدند و تحت روت کانال تراپی و مداخله جراحی قرار گرفتند.  در این مطالعه، بررسی های هیستولوژیک ترمیم بافت پری آپیکال و ارزیابی رادیوگرافیک صورت گرفت  و نتایج به دست آمده نشان داد: ترمیم ضایعات پری آپیکال مدت کوتاهی پس از روت کانال( با یا بدون obturation) آغاز شد . این ترمیم شامل:
·         جایگزینی بافت گرانولاسیون با بافت همبندی و کاهش تعداد و تراکم سلول های التهابی
·         فعالیت فیبروبلاستیک و تمایز استئوبلاست ها،
·          تشکیل استئوئید و استخوان ترابکولار که این استخوان تازه تشکیل شده از اطراف ضایعه به طرف مرکز و سطوح ریشه کشیده می شود
·         رشته های نا منظم لیگامان پریودنتال بلافاصله بعد از اینکه استخوان ترابکولار به نواحی اپیکال می رسد به جهت اصلی خود بر می گردند و لامینا دورا را تشکیل می دهند.پاسخ های التهابی  ممکن است همزمان با تشکیل مجدد بافت های پری اپیکال و استخوان ادامه یابند. به نظر می رسد سلول های التهابی مزمن گاها در فضاهای مغز استخوان در استخوان تازه تشکیل یافته دیده می شوند.فعالیت سلولی و تشکیل استخوان در حضور اپیتلیوم پوشاننده مابین استخوان جدید و نوک ریشه  نشان داده شده است که میتواند نشانگر ترمیم کیست پری آپیکال باشد.


احمد قاضی نوری،
دوره 1، شماره 1 - ( 5-1366 )
چکیده

در طی چند دهه اخیردامنه روش های درمانی  اندودنتیکس توسعه و گسترش جشمگیری یافته است و حدود اثرات اینگونه درمان های اصولی بسیار بیشتر از آنچه که بر درمان ساده کانال ریشه محدود باشد فراگیر شده است.  به نحوی که امروزه با کمک گرفتن از این درمان ها و با اتکا بر نتایج موفقیت آمیز آنها میتوان بر انجام انواعی از روش ها دست یازید که در گذشته کاربرد آنها غیر ممکن و یا لااقل بسیار مشکل مینموده است که از این جمله میتوان از ساختن پروتزهای ثابت یا متحرک پیشرفته، اعمال جراحی نظیر دو نیمه کردن دندان، دوباره کاشتن عمدی و یا غیر عمدی دندان ، قطع یک ریشه دندان و حفظ تاج و سایر ریشه ها ، خفظ و نگهداری دندان های قدامی که دچار انواع شکستگی های افقی شده اند، آپکس جنزیس، آپکسیفیکیشن، و بالاخره درمان دندان های مبتلا به ضایع های اندو-پریو نام برد. با گذشت زمان و پیشرفت دانش و روش های پاراکلینیکال روشن شد که تعداد کثیری از مطالعات و تحقیقات انجام شده قبلی بر روی دندان های کشیده شده که با اتکا بر آگاهی های باکتریولوژیک و رنتگنولوژیک آن زمان انجام یافته بودند، تمامی آنها سعی در اثبات و پشتیبانی تئوری عفونت موضعی داشتند  نارسا و همراه با خطاها و اشتباهات چشمگیر بوده است.  محققی به نام دکتر فیش در 1930 بوسیله تجربیات خود تا حدود زیادی ابهامات را روشن نمود. او قبل از کشیدن دندان لثه و سالکوس مربوطه را به وسیله کوتر سوزاند و بدیت نرتیب تمامی میکروارگانیسم ها را از بین برد سپس دندان های کشیده شده را در محیط کشت قرار داد و تمامی نتایج منفی بود. بدین ترتیب ثابت شد که آلودگی میکروبی سطح ریشه از کجا ناشی میشده است. مطالع فیشر عینا قابل انطباق با مشی و طبیعت بیماری است که در نواحی استخوانی اطراف پیش می آید و در عین حال نمایانگر ترمیمی است که در تعقیب درمان های اندودنتیک در استخوان حاصل میگردد. هسته اصلی عفونت و تحریک در داخل کانال ریشه دندان قرار دارد. نسج پری آپیکال با وجود در ارتباط بودن با چنین کانال عفونی ذاتا استریل است. از دیدگاه عملی روش های ذکر شده این حقیقت را آشکار می نماید که منشا عفونت همواره در داخل کانال ریشه بوده و منطقه آلودگی یا تحریک همراه با تخریب و درهم شکستن استخوان وجود خواهد داشت و توسعه خواهد یافت.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


محمد امامیه،
دوره 1، شماره 1 - ( 5-1366 )
چکیده

در گذشته عمل بینابینی اکلوژن و دندان ها بافتهای محافظ آنهاعضلات و آناتومی مفصل گیجگاهی مورد نظر نبود و مفصل گیجگاهی فکی را صرفا یک وسیله مکانیکی میدانستند که  مثلا حرکات لولایی را انجام می دهد. مطالعات عصبی عضلانی و نوروفیزیولوژی باعث شده است تا نگرشی عمیق تر نسبت به نقش سیستم عصبی عضلانی دستگاه جونده داشته باشیم. از بررسی منابع این مطالعه چنین استنباط می شود که هنوز اکلوژن نرمال مسئله ای ناهماهنگ و ضد و نقیض در بین برداشتهای محققین می باشد و استاندارد مشخصی ندارد .در موقع معالجه نارسایی های دهان و دندان، دندانپزشک باید به استاندارد های یک اکلوژن ایدهآل مسلط باشد تا بتواند اکلوژن مطلوب را به وجود آورد. باید توجه داشت که اکلوژن فیزیولوژیک را نمیتوان یک حالت خاصی دانست که مثلا دارای اکلوژنی از نوع function  گروهی و tripod contacts باشد بلکه دندان پزشک باید با توجه به معلوماتی که در زمینه اکلوژن دارد قضاوت نماید که چه اکلوژنی مناسب با شرایط بیمار می باشد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


رحمت الله امیرلو،
دوره 1، شماره 1 - ( 5-1366 )
چکیده

موفقیت یا شکست یک بریج بستگی به طرح پانتیک دارد. از نظر تعریف پانتیک عبارتست از آن قسمت از یک پروتز ثابت که جانشین دندان از دست رفته می شود. نظر به این که نکاتی مانند کانتور و تماس طبیعی ، قدرت و مقاومت ، رنگ، زیبایی و بهداشت در پانتیک حائز اهمیت می باشد در این مقاله به نکات ذکر شده به صورت مشروح می پردازیم.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


اسماعیل یاسینی،
دوره 1، شماره 1 - ( 5-1366 )
چکیده

سیمانهای گلاس ایونومر شامل پودر (Calcium aluminosilicate glass) و مایع آبکی از اسید اکریلیک است. یکی از خواص این سیمان چسبندگی شیمیائی به مینا و عاج بوده و بعلت آزاد کردن فلوراید خاصیت ضد پوسیدگی دارد. مورد استفاده کلینیکی این سیمان برای پر کردن اروژنها (بدون تهیه حفره) و دندانپزشکی پیشگیری و پر کردن حفره های Cl V و Cl lll می باشد. از خواص خوب این سیمان سازگاری با نسج بدن بخصوص پالپ است.


اسماعیل یزدی،
دوره 1، شماره 2 - ( 6-1366 )
چکیده

Juvenile ossifying Fibroma های فکین نسبتا نادر و مهترین اعضای گروه ضایعات Fibro-Osseous را تشکیل می دهند. اتیولوژی و خاستگاه بافتی آنها کاملا روشن نشده است و هیستوپاتولژی نسبتا گوناگونی دارند. یافته های رادیوگرافیک، بسته به سرعت گسترش، مرحله و قدمت ضایعه از یک رادیولوسنسی کیست مانند تانمای شیشه ماتی (گراندگلاس) متراکم با حدود کاملا متمایز تغییر می کند. از نظر هیستولوژی علاوه بر خصیصه های کلی یک Ossifying Fibroma استرمای پرسلول حاوی تعداد زیادی استئوبلاست و سلولهای چند هسته ای غول آسا (استئوکلاستها) و بخصوص جزایری از Psammoma-Like Bodies را نیز نشان می دهند. ضایعه بسیار اگرسیو و بهمین دلیل صفاتی چون "Locally Invasive و یا Low Grade Malignancy" با تمایل به عود به آن داده شده است. بازنگری به لیتراتور مسئله دشواری در تحقق تشخیص قطعی .J.O.F را مبتنی بر فقط یکی از پارامترهای کلینیکی، رادیوگرافی و یا هیستولوژی روشن می سازد. در یک Management صحیح در مورد .J.O.F بنظر می آید که تفکیک این ضایعه از دیگر نئوپلاسمهای نیک خیم و بدخیم، خصوصا دیسپلازی فیبرو بسیار مهم است. دو مورد Ossifying Fibroma از نوع اگرسیو و وسیع فک پایین در دو پسر بچه 4 و 7 ساله گزارش می شود. این دو مورد خصیصه های .J.O.F را بخوبی در ابعاد مختلف متجلی می نمایند. مطالعات کلینیکولابراتواری، رادیوگرافیک و هیستوپاتولوژیک معماهای تشخیصی مطرح شده در ارتباط با این دو تومور وسیع و اگرسیو فک را بعنوان .J.O.F حل نمودند و درمان جراحی آنها از طریق Hemimandibulectomy بدون عوارض بعد از عمل انجام گرفت.


محسن شیرازی،
دوره 1، شماره 2 - ( 6-1366 )
چکیده

عقب راندن دندان کانین به محل دندان بیرون آورده شده پرمولر اول یک مرحله بنیادی در اکثر درمان های ارتدنسی می باشد که این امر غالبا با تغییر غیر صحیح محور آن همراه و به نحوی است که ریشه به طرف قدام تغییر محل میدهد..هدف از این تحقیق بررسی انجام حرکت بادیلی با کمک دستگاه متحرک ارتدنسی و شرح مراحل مختلف یک درمان ارتدنسی ایدآل و ذکر نکاتی که در رترکشن دندان کانین مهم است می باشد. در این مطالعه 4 بیمار که طرح درمان آنها بیرون آوردن پرمولر اول و عقب راندن کانین ها به محل آنها  بود انتخاب شدند و  پلاک ساده ارتدنسی دریافت کردند. با دقت در رادیوگرافی های بیماران ملاحظه شد که در سمتی که نیرو وارد نمودیم pdl به طور یکنواخت افزایش را نشان میدهد و این خود موید حرکت جسمی یا بادیلی دندان می باشد.چنانچه مدت زمانی را که بیمار در کلینیک صرف می کند را در نظر بگیریم سیستم های متحرک از درمان های ایدآل ارتدنسی به حساب می روند اگرچه محدودیت هایی نیز دارند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA  


فهیمه موسوی،
دوره 1، شماره 2 - ( 6-1366 )
چکیده

بمنظور ارزیابی دقیق فاکتورهای مختلفی که بنظر می رسد در ایجاد پوسیدگی دندان موثر باشند در این طرح بر مبنای علت مراجعه و معاینات و مشاهدات کلینیکی انجام گردید. در این بررسی پژوهشی تعداد 357 بیمار نمونه که علت مراجعه آنها درد و عفونت دندان ناشی از پوسیدگی بود انتخاب گردیدند. این بیماران از کلیه طبقات اجتماع اعم از اساتید، دانشجویان و افراد مختلفی که به علت اعتماد کاملشان به تشخیص و درمان دانشگاهی دارند و همچنین اشخاص با فرهنگی که وضع مالی آنها اجازه نمی دهد به مطبهای خصوصی مراجعه کنند و بالاخره مستضعفین شدید مادی که جهت درمان به مراکز دولتی مراجعه می نمایند بودند. از میان سوال هائیکه در نمونه آماری مطرح شده بود وضعیت بهداشتی و تنفسی و تا حدی سن تاثیر بیشتری در ایجاد پوسیدگی دندانی داشتند که جداول را بخود اختصاص داده اند و خلاصه نتایج بشرح زیر بدست آمد. از 357 نفر تعداد 153 نفر زن که 126 نفرشان به پوسیدگی دچار بودند و از 204 نمونه مردان 156 نفرشان پوسیدگی دندان داشتند. نتیجه میزان پوسیدگی در زنان اندکی بیش از مردان بود. از کل نمونه ها 195 نفر دارای بهداشت متوسط بودند که در 165 نفر پوسیدگی دندان مشاهده شد. از 41 نفریکه دارای بهداشت خوب بودند 27 نفرشان پوسیدگی دندان داشتند. از تعداد 121 نفر با بهداشت به 93 نفر به پوسیدگی دندان دچار بودند. میزان پوسیدگی در مبتلایان به تنفس دهانی با نسبت 48 روی 58 و افرادی که تنفس با بینی داشتند به نسبت 183 روی 247 مشخص شدند. همچنین 52 نفر تنفس با دهان و بینی داشتند 48 نفرشان دچار پوسیدگی دندان بود.


عزت اله خامسی،
دوره 1، شماره 2 - ( 6-1366 )
چکیده

کلرهکسیدین محلولی با خاصیت ضد باکتریال قوی است. غلظت 0.12 آن قادر است است میکربهای هوازی، غیر هوازی، قارچها و مخمرها را کاهش دهد. از محلول کلرهکسیدین بعنوان وسیله ای جهت سترونی سرد وسائلی که نمی توان آنها را جوشاند و یا در حرارتهای بالا استریل کرد استفاده شده و بعنوان خمیر دندان و دهان شویه در رشته دندانپزشکی مورد مصرف یافته است. در حال حاضر جهت پیشگیری از پوسیدگی دندانها و بیماریهای پریودنتال به تنهائی و یا همراه با فلوراید در افراد معلول و عقب افتاده و افرادیکه مورد پرتودرمانی سر و صورت و گردن قرار گرفته اند مصرف می شود. عللی که سبب محدودیت استفاده از کلرهکسیدین می باشد رنگی نمودن دندانهای طبیعی یا مصنوعی و احتمال تحریکات مخاطی و همچنین تغییر در طعم بعضی مواد غذائی می باشد. پژوهشهای آینده فواید و یا عوارض آنرا روشنتر خواهد نمود. روی هم رفته مصرف کلرهکسیدین مورد استقبال و تائید قرار گرفته است و در حال توصیه و گسترش است.


اقدس فروزنده، فرزانه آقاحسینی،
دوره 1، شماره 3 - ( 7-1366 )
چکیده

گرانولار سل شوانوما تومور خوش خیم نادری است که تا به حال تعداد نسبتا محدودی از آن گزارش شده است. بیمار آقای 38 ساله ای است که  با برآمدگی کوچکی به قطر 5 میلیمتر در مخاط گونه سمت راست به رنگ صورتی مایل به زرد رنگ بدون درد و خون ریزی مراجعه می نماید. در آزمایش ریز بینی مخاط مالپیگی دیده می شود که اپیتلیوم در قسمت هایی شدیدا هیپرپلازی است در بافت همبند زیر کوریوم بافت نئوفرمه ای دیده می شود که از سلول های درشت با سیتوپلاسم فراوان و حدود مشخص تشکیل شده است. در سلول های مزبور هیچگونه بدخیمی دیده نشد. در این مقاله به ویژگی های کلینیکی ، میکروسکوپی و مشکلات تشخیصی این تومور می پردازیم.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


محمد امامیه،
دوره 1، شماره 3 - ( 7-1366 )
چکیده

فرم و کانتور صحیح و یا لبه دقیق کستینگ برای وجود حالت صلح بین بافت و مواد ترمیمی کافی نیست و باید همه موارد برای سلامت بافت را تایین کرد. به طور طبیعی مسئله سلامت کامل لثه قبل از معالجات پروتز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با استفاده از تکنیک های متداول محل ختم سرپوش ها  نوع بالای لثه انتخاب اول را تشکیل می دهد مخصوصا اگر بر روی تاج اناتومیک انتخاب گردد. چنانچه با موارد خاصی مانند زیبایی شرایط سنی استعداد به پیدایش پوسیدگی و حساسیت در ناحیه لبه آزاد لثه و یا در ناحیه سالکوس و یا ترمیم های قبلی زیر لثه ای مواجه شویم در این صورت محل انتخاب لبه سرپوش ها ممکن است تغییر یابد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


حسن لطفی زاده،
دوره 1، شماره 3 - ( 7-1366 )
چکیده

بنظر می رسد تا چگونگی گرفتن پیوند استخوان حل نگردد و یا به عبارت ساده تر پیش بینی گرفتن پیوند 100% مسجل نشود، که این بررسی خود تا سال 2000 و یا شاید بیشتر به درازا خواهد کشید، حل اشکالات عارضه بین ریشه ای مسئله غامضی بوده و به فراخور شدت و ضعف آن درمانهائی پیشنهاد می گردد. ولی بخاطر آنکه ذهن خواننده بیشتر روشن شده و بتواند جدولی برای ارزیابی عوارض موجود داشته باشد، دانستن نکات زیرضروری بنظر می رسد. درمان عوارض بین ریشه ای استخوانی بستگی به نوع دندان مبتلا (کرسیهای پائین دارای پروگنوزیس بهتری هستند تا کرسیهای بالا) میزان تحلیل استخوان بین ریشه ای، میزان تحلیل استخوان دو سطوح مزیالی و دیستالی، بوکالی و لینگوالی و دسترسی عارضه بدرمان و بهداشت دارد. عوارض زیر را باید در پروگنوزیس دندانهائیکه دچار عارضه در سطوح بین ریشه ای هستند، دخالت دارند: 1) میزان تخریب استخوان- آیا عارضه قسمتی از استخوان بین ریشه ای را در برگرفته و با تمامی آنرا و یا به عبارت ساده تر عارضه نسبی است یا کلی، عمق آپیکالی عارضه چقدر است، بهتر است معاینات کلینیکی و هماهنگ کردن آن با کلیشه رادیوگرافی تواما صورت گیرد. 2) وضعیت استخوان در سطوح بوکالی، لینگوالی یا مزیالی و دیستالی. اگر استخوان در این سطوح بالنسبه سالم و یا قابل درمان باشد، کوشش به منظور نجات دندان مجاز است. 3) میزان لقی دندان- لقی درجه 2 و 3 دارای پروگنوزیس خوبی نمی باشد مگر آنکه لقی برطرف گردد، همچنین به طول ریشه و نسبت تاج به ریشه باید توجه داشت. 4) زاویه انحراف ریشه دندان باید مدنظر قرار گیرد، هر قدر ریشه ها نسبت بهم تباین داشته باشند، پروگنوزیس نگاهداری آنها بهتر، و بالعکس هر قدر ریشه ها بیکدیگر نزدیکتر باشد شانس نگاهداری آنها کمتر می گردد. اگر ریشه ها در طول مسیر و یا در انتهای آپکس با یکدیگر یکی شده باشند، پروگنوزیس نگاهداری آنها بدتر است. 5) وضع سلامتی دندانهای مجاور وقتیکه دندانهای مجاور دندان مورد نظر از نقطه نظر پریو، دارای وضع خوبی باشند میبایست کشیدن دندان مبتلا را مورد توجه قرار داد. 6) قرارگیری دندان در قوس فکی می توان دندانهای مجزا و یا به عبارت دیگر دندانهائیکه دارای مجاورت دندانی نمی باشند و یا دندانهائیکه در قسمت عقب فک قرار گرفته و از نقطه نظر پایه پروتز دارای اهمیت اند بعلاوه بیمار دارای بهداشت خوبی است نگاهداشت. 7) سن و سلامتی بیمار- در سنین بالا، که معمولا عمر بیمار کوتاهتر است، کشیدن دندان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. 8) بهداشت دهان و میزان ابتلا پوسیدگی، درمان در مواردی جایز است که بهداشت بسیار خوب و میزان ابتلا پوسیدگی بالا نباشد. بطور کلی دندانهای دو ریشه ای بهتر از دندانهای 3 ریشه ای به درمان جواب می دهند البته استثنائاتی نیز وجود دارد، مثلا در پرمولرهای اول بالا، با وجود آنکه دارای دو ریشه هستند، مع الوصف وضع چندان روشنی از نقطه نظر درمانی، به خاطر گیر پلاک ندارند. بامید موفقیتهای بیشتر و درمان این قبیل عوارض در سالهای آینده باید بود.


فضل اله فرشچیان،
دوره 1، شماره 3 - ( 7-1366 )
چکیده

بدون ان که در عاج دندان گیر اضافی mechanical undercut به وجود آوریم مواد باندینگ چسبنده آن گیر و اتصال کاملی را که انتظار داریم ببار نخواهند آورد. البته توام کردن اتصال مولکولی و گیر مکانیکی از گیر مکانیکی تنها با ارزش تر است. از این جهت امروزه مواد چسبنده باید جایگزین مواد باندینگ معمولی شوند. واضح است موادی که یک ترکیب دارند و با نور پلیمریزه میشوند از تغییرات احتمالی که ناشی از نسبت ترکیب و طرز مخلوط کردن آن است برکنار بوده ، آسانتر مصرف شده و سرعت عمل بیشتری به دندانپزشک می دهند .ضمنا در مواردی که جلوگیری از عود پوسیدگی دندان مورد نظر ماست، گلاس آینومرها میتوانند ماده انتخابی قلمداد شوند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA  


قربان محمدیان،
دوره 1، شماره 3 - ( 7-1366 )
چکیده

گزرو رادیوگرافی یکی از روشهای جدید پرتونگاری در دندانپزشکی است که کمک فراوانی به تشخیص ضایعات دهان و دندان، فک و صورت، طرح درمان و پیگیری پرتونگاری می نماید. گزرو رادیوگرافی در سال 1970 در پزشکی ارائه و مورد استفاده قرار گرفت سپس با تغییراتی در سال 1980 در دندانپزشکی عرضه و مورد استفاده قرار گرفت. در این تکنیک اشعه تابشی همان اشعه ایکس است نیازی به فیلم پرتونگاری داروهای ظهور و ثبوت، نگاتسکوپ و تاریکخانه نیست. صفحه ثبت تصویر یک صفحه سلنیومی است که آنرا بطور یکنواخت شارژ الکترواستاتیک می نمایند. برای ظهور تصویر از پودر خاصی بنام تونر استفاده می شود. برای داشتن تصویر دائمی از روی تصویر ایجاد شده فتوگرافی می کنند. از صفحات سلنیومی مجددا می توان استفاده کرد. وضوح تصویر و تمایز تشخیص تصویر بین بافتهای نرم و سخت بمراتب بهتر و بیشتر از پرتونگاری عادی با فیلم های پرتونگاری است. زمان تابش و ظهور کمتر از پرتونگاری عادی است از گزرو رادیوگرافی پزشکی در پرتونگاریهای خارج دهانی و از گزرو رادیوگرافی دندانپزشکی اختصاصا در پرتونگاریهای داخل دهانی استفاده می شود.


محمد اسلامی، سیروس علی اکبری،
دوره 3، شماره 1 - ( 5-1368 )
چکیده

پلئومورفیک آدنوما شایعترین تومور غدد بزاقی می باشد. در تحقیق حاضر نمونه های موجود این تومور در سطح 4 مرکز معتبر داخل کشور مورد بررسی آماری نگارندگان قرار گرفته است. از میان 573 تومور غدد بزاقی جدا شده 342 مورد (60%) پلئومورفیک آدنوما بوده که 189 مورد آنها در غدد بزاقی اصلی و اکثرا در پاروتید و 145 مورد در غدد بزاقی فرعی بیشتر در کام ایجاد شده اند. این تومور غالبا در زنها با دهه سنی ابتلا بین 30 تا 50 سال می باشد. بین نمونه های بدست آمده در بررسی ارائه شده همانطور که گزارشات دیگر نیز نشان می دهند این تومور در سایر غدد اگزوکرین بجز پانکراس هم ایجاد می گردد.


اسفندیار اخوان نیاکی،
دوره 3، شماره 1 - ( 5-1368 )
چکیده

در این تحقیق عملی، جداکننده های ارتدنسی (Seprator) از جنس و شکلهای مختلف انتخاب شدند و آزمایش های مفصل میکروبشناسی برای شناختن نوع میکروبهای تجمع یافته انجام شد. تعداد بیماران 12 نفر بودند که به علت حجم بسیار زیاد کارهای انجام شده امکان بررسی بیشتری از نظر تعداد بیماران نمی داد. از تحقیقات انجام شده چنین معلوم شد که جداکننده های از جنس الاستیک Elastic در درجه اول و جداکننده های از نوع Brass Wire در درجه دوم از نظر تجمع بیشتر میکروبهای هوازی و بی هوازی می شوند و در این امر شکل و جنس سپاراتورها و سرعت عمل جداکننده ها در هنگام جدا کردن دندانها و موقعیت و محل نصب سپاراتورها نیز موثر است. این پدیده در مشاهدات کلینیکی نیز کاملا مشهود است بدین ترتیب که در مجاورت محل نصب این دو سپاراتور بخصوص نوع الاستیک علائم آماس و تورم حاد لثه و درد کاملا واضح است. همچنین سپاراتور Brass Wire از این نظر بهترین شناخته شد که چون موجب تجمع کمتر میکروبها شده و علائم کلینیکی حادی را نیز در مجاورت محل نصب خود سبب نمی گردد. البته باید توجه داشت که از سطحی تقریبا صیقلی و سرعت جداکننده گی کم برخوردار است و این خود عاملی است. با توجه به جداول حاصل باید گفت که هیچ یک از جداکننده ها موجب تجمع میکروب بخصوصی نمی گردد. بلکه تفاوت موجود تنها در تعداد میکروبهای تجمع یافته است و کل نتایج بشرح زیر است: 1) Elastic Sep موجب بیشترین تجمع میکروبی شده و علائم حاد کلینیکی دارد. 2) Elastic Sep در درجه دوم از نظر تجمع میکروبی و علائم کلینیکی قرار دارد. 3) Crassline or Silk Lig در درجه سوم از نظر تجمع میکروبی و علائم کلینیکی قرار دارد. 4) Brass Wire بهترین جداکننده از نظر تجمع میکروبی و نداشتن علائم حاد کلینیکی است.


امیر خاوری،
دوره 3، شماره 1 - ( 5-1368 )
چکیده

مکیدن انگشت از عادات مضره دهانی است که شناسائی آن و آثار نامطلوبش به هفتاد سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. این عادت بین کودکان بسیار شایع است و بوجود آورنده بسیاری از ناهنجاریهای دندانی فکی می باشد که اغلب بافتهای نرم داخل و خارج دهان نیز متاثر می شوند. این عادات مضر با همه صدماتی که متوجه کودک و حتی محیط اطراف وی می کند معذالک با درنظر گرفتن ویژگیهائی عمل اعتیاد را از آن متمایز می سازد. در عمل مکیدن انگشت همواره انگشت یا انگشتان، محیط دهان از داخل و خارج شرکت دارند که اینها تحت مکانیزم مخصوصی عمل می کنند که البته در لوای سه فاکتور طول و زمان انجام Duration، تواتر دفعات Frequency و بالاخره عمق تاثیر Intensity بحداکثر تاثیر خود می رسند و اگر خللی در انجام وظیفه یکی از این فاکتورها پیش آید آن دیگری از طریق جایگزینی و رفلکسی فقدان را جبران می کنند که گروهی از محققان به رفع فقدان از طریق تصادف و اتفاق معتقد هستند. بهرحال هرچه همکاری بین این سه فاکتور بطور مطلوب بیشتر باشد ضایعات ناشی از مکیدن انگشت بیشتر خواهند بود.


اکبر خیاط،
دوره 3، شماره 1 - ( 5-1368 )
چکیده

معالجات اندودنتیک بر مبنای تمیز ساختن کامل کانال ریشه و انسداد هرچه بهتر آن در کلیه ابعاد و به خصوص در ناحیه راس فورامن اپیکال استوار است. در این مطالعه عکس العمل بافت های پری اپیکال به مواد پرکننده رایج در درمان های اندودنتیک و ترمیم ضایعات علی رغم وجود مواد پرکننده اضافی در آن ناحیه نشان داده شده است. 25 دندان از بیماران 13-85 سال همراه با ضایعات نوک ریشه با منشا اندودنتال انتخاب شدند. دندان های بیماران به 7 گروه تقسیم شد (بر اساس زمان نمونه برداری از آپکس) و سپس دندانها روت کانال تراپی شدند. نمونه برداری از طریق جراحی انجام شد. نتایج: با آن که در 80% دندان های اندو شده ماده پرکردگی اضافی در ناحیه پری آپیکال وجود داشت در 100% آنها ترمیم و استخوان سازی ملاحظه گردید. کلاژن در اطراف ماده پرکردگی اضافی دیده شد. با وجود مواد پرکردگی اضافی در ناحیه پری آپیکال ترمیم با مشی طبیعی انجام ولی سلول های ژانت در اطراف خمیر سیلر و مواد رنگی هموسیدرین در آن نواحی دیده شد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA  صفحه 1 از 49    
اولین
قبلی
1
...
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دندانپزشکی می‌باشد.

طراحی و برنامه نویسی: یکتاوب افزار شرق

© 2023 , Tehran University of Medical Sciences, CC BY-NC 4.0

Designed & Developed by: Yektaweb